Çocuklarınız için Harika Bir Hayal Ortağı: Kum Saati

"Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil." Samuel Becket

Bugün tüm dünyanın tanıdığı, bir zamanlar çocuk olan yetişkinlerin hayallerine ortak olunmasa kim bilir ne yapıyor olurlardı? Topu olmadığı zamanlarda çoraplardan kendine top yapan, annesi bakkala gönderdiğinde bile topunu yanından ayırmayan Messi’nin en büyük destekçisi, o beş yaşındayken, “Sen dünyanın en iyisi olacaksın’’ diyen büyükannesiydi. Çocukken çizdiği karikatürler yaratıcı bulunmayan Walt Disney hayallerinden hiç vazgeçmedi, ona inananların desteğiyle birçok insanı güldürmeyi başardı. Beş yaşında öykü yazmaya başlayan J. K. Rowling birçok yayınevinden ret aldı ama onu her zaman destekleyen büyükannesinin desteğiyle Harry Potter dünyanın en sevilen kitap serisi oldu. Çocukluk hayalleri kendi motosikletini yapmak olan arkadaşlar Harley ve Davidson ilk motorlarını yirmi yaşında bir garajda tasarladılar. Ürettikleri ilk motor istedikleri güçte olmasa da iki arkadaş birbirlerini desteklemekten hiç vazgeçmediler.

Hayaller, yüksek bir binaya benzer. Bu yükseklik kimisinde on metre, kimisinde yüzlerce, kimisinde ise bulutlara kadardır. Çünkü hayallerin bir sınırı yoktur. Gerçekler ise bizi o binaya ulaştıracak merdivenlerdir. 

Bu merdivenler hayallerimizi destekleyen, hayallerimize ortak olan insanlardır. Elbette hayallerimizi tek başımıza gerçekleştirebiliriz ancak bu, hayal ortaklarımızla çok daha kolaylaşır, keyifli hale gelir. Çocuklarda da durum farklı değil. Çocuk hayallerle büyüyor. Hayal gücü gelişen çocuklar zorlukları daha kolay aşıyorlar. Hayatta karşılarına çıkan problemleri, farklı yolları hayal ederek çözme becerisi kazanıyorlar. Böylece öngörüleri kuvvetli, attıkları adım sağlam oluyor.

Hayaller, tüm canlılar gibi doğarlar, büyürler ve ölürler. "İmkânsız, mümkün değil, yapılamaz..." gibi sözler hayalleri ölüme götüren bir tür hastalıktır. Sadece gerçekleşen hayaller ölümsüzleşir. Bunun için de sihirli kelime: İnanmaktır.

Hayalleriyle dalga geçilen, eleştirilen hatta küçümsenen çocuklar hayatları boyunca özgüven sorunu yaşıyor, sağlıklı iletişim kuramıyorlar. Bu yüzden çocuğunuzun hayal ortağı olmak çok önemli. 

Çocukların hayal kurmaya ve kurdukları hayallerin desteklenmesine ihtiyaçları var. Aynı zamanda bir öğretmen olan yazar Fatih Tuncay, Kum Saati kitabında arkadaşlarının anlattığı bir olaya inanmayı ve onu desteklemeyi seçen çocukların macera dolu hikâyesini anlatıyor. Kum Saati tüm engellere rağmen birlikte çözüm bulan, birbirlerini asla yarı yolda bırakmayıp destek olan müthiş bir arkadaşlık öyküsüyle çocuklara asla vazgeçmemeleri gerektiğini gösteren harika bir kitap.

Fatih Tuncay'ın Kum Saati romanını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 

 Kapat