Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandıracak Birbirinden Güzel Öyküler

Araştırmalar günde sadece yirmi dakika kitap okuyan çocukların okul başarısının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Kitap okumak sadece akademik değil, hayat başarısı üzerinde de olumlu etkilere sahip. Empati yeteneğini geliştirmek, analitik düşünme ve problem çözme becerilerini kullanabilmek ve ifade yeteneğinin geliştirilmesi için kitap okumak çok önemli. Uzmanlar çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanması için gün içinde ya da uyumadan önce kitap okumanın önemli olduğunu vurguluyor. Günün belirli bir saatinde, aile bireyleriyle birlikte kitap okuma saatlerinin olması çocuğa önemli bir motivasyon kazandırıyor. Okuma zamanlarının uzun saatler sürmesi de gerekmiyor. Kısa öyküler okuma alışkanlığının sağlanması, kitap okuma sevgisinin oluşması için en ideal seçenek. Kısa öyküler, kitap okumayı günlük hayatın içine dahil etmek açısından iyi bir başlangıçtır. 

Çocukların severek okuduğu birçok roman yazan Zehra Ünüvar, Acemi Korsan kitabında hayatı, iyiliği, güzelliği anlatan, çocukların kalplerine dokunan on beş kısa öykü yazmış. Her öyküde farklı maceralar yaşayan çocuklar hayata dair güzel şeyler öğreniyor. Türkçeyi en yalın haliyle kullanan Zehra Ünüvar, öykülerini anlatırken masalsı öğelerden yararlanıyor. Masalsı anlatımıyla çocukların hayal gücünü geliştirirken kalplerine de dokunuyor. Sıra dışı öyküler okumak isteyen çocuklar için Acemi Korsan kitabı çocuklara her gün bir hikâye armağan ediyor. 

“Kıpkırmızı kanatlarında, altın parlaklıkları göz alıcıymış. Tüylerinde doğanın, gökkuşağının, bin bir çiçeğin rengi bir arada parıldarmış. Hastaları iyileştirir, zordakileri kurtarır, iyilikleri çoğaltır, kötülüklere fırsat vermezmiş.” 

Şafak Korosu öyküsünde hayvan sevgisini, onları doğal ortamından koparmamızı, onlara zarar vermemizi, Mavi Şatoya Gizemli Yolculuk’ta ise merak duygumuzu hiç kaybetmememiz gerektiğini anlatıyor. İstemenin başarmanın yarısı olduğunu, hayallerimizin peşinden gitmemiz gerektiğini anlatan Acemi Korsan hikâyesi ise çocuklara ilham veriyor. Yazar öykülerinde çocukları bazen Iğdır’daki Kuş Cenneti’ne bazen de Van Gölü’ne götürüyor. Ülkemizin güzelliklerini anlatırken kuşların ve balıkların zorlu göç yolculuğunu destansı bir şekilde aktarıyor. Çocuklar Simurg kuşunun, Kafdağı’nın gizeminin yer aldığı bu sihirli öyküleri okumaya can atacaklar. Çocuklar hiç vazgeçmemenin, çok çalışmanın ve çok sevmenin erdemli davranışlar olduğunu bu öyküleri okuyarak öğrenecekler.

“Kar eksilmeyen sihirli doruklarından çağlayarak giderken, binlerce yıldır söylenen masallarını anlatacağız geçtiğimiz her yere.”

Acemi Korsan kitabı, uykudan önce kısa bir öykü okumayı seven 8 yaş üstü çocuklara yazılmış bir kitap. Duru bir Türkçe ile yazılmış, çocukların hem merak ederek hem de keyifle okuyacağı on beş kısa öyküden oluşan Acemi Korsan’ı çocuklar çok severek okuyacaklar.

Zehra Ünüvar'ın yazdığı çocuklarınızı geliştirecek, eğlendirecek, okumayı sevdirecek Acemi Korsan kitabını almak için tıklayın.

 

 

 

 

 Kapat