Çocuklara Okulu Sevdiren Kitap Serisi: Tittirikler

Aileniz bir sabah sizi uyandırdı, onlarla birlikte kahvaltı yapıp giyindiniz. Evden çıktınız ve sizi bir rokete bindirerek uzaya gönderdiler. Uzayda bir gezegene indiniz. Bu gezegende sizin dilinizi konuşan ama daha önce hiç görmediğiniz canlılar var. Burada ne yapacağınızı bilmiyorsunuz, kimseyi tanımıyorsunuz, en kötüsü aileniz yanınızda yok. Bir ara eve geri döneceksiniz ama ne zaman bilmiyorsunuz. Üstelik bu gezegeni sevseniz de sevmeseniz de her gün buraya gelmek zorundasınız. Okulun ilk günleri çocuklar için böyledir.

 Okul çocuklar için ilk sosyalleşme alanıdır. Biz ebeveynler için ne kadar renkli ve eğlenceli gözükse de okul çocuk için aile ortamından ilk kopuştur, kendi evleri dışında tüm zamanlarını geçirecekleri, daha önce hiç bilmedikleri yeni bir mekândır. Üstelik bu mekânı ailesi dışındaki yetişkinlerle, öğretmenleriyle ve yaşıtlarıyla paylaşmaları beklenir. Bu ani değişimin çocuklar için korkutucu olması doğaldır.

 Okula gitmekten korkan çocukların karın ağrıları da endişeleri de gerçektir. Bağırmak, kızmak, cezalandırmak, tehdit etmek gibi şiddet içeren tepkiler işe yaramaz çünkü çocuğunuzun yardıma ihtiyacı vardır. Çocuk istemediği zaman okula göndermemek çözüm değildir çünkü bir süre sonra bu davranışı alışkanlığa dönüşebilir, okul fobisi kronik hale gelebilir. “Korkma” diyebilirsiniz ama işe yaramaz. Yan odada onu bekleyeceğinizi söyleyebilirsiniz ama çocuğunuz bunun gerçek olmadığını anlarsa okuldan daha çok uzaklaşır. Onu okulda unutmayacağınızı, akşam mutlaka okuldan alacağınızı söylemek daha fazla tedirgin olmasına neden olur. “Bugün okula gitmek ister misin?” sorusu ise çocuğunuzun okula gitmeme ihtimalinin olduğunu düşünmesine sebep olur.

 Tüm bunlar yerine okulun ne kadar eğlenceli bir yer olduğunu onlara anlatabilirsiniz. Yurt dışında en çok eseri yayımlanan yazar ödülü alan Aytül Akal’ın yazdığı bu minik sevimli canavarların hikâyesi, çocukları çocukların dilinden konuşarak okula davet ediyor. Tittirikler, çocuklar okuldan evlerine döndüğünde büyük bir merakla okulun nasıl bir yer olduğunu keşfeden çok sevimli minik canavarlar. Tittirikler, her derste bambaşka komiklikler yapıyor, kimseye görünmeden eğlenirken okulun ne kadar güzel bir yer olduğunu keşfediyorlar. Çocuklar, okuldaki minik canavarların maceralarını okuduklarında okulun korkulmaması gereken, eğlenceli bir yer olduğunu anlıyorlar. Çocukların büyülü dünyasını iyi bilen, onların gelişimini destekleyecek birçok projede yer alan Aytül Akal’ın yazdığı Tittirikler okul öncesi dönemdeki her çocuğun mutlaka okuması gereken eğlenceli ve öğretici bir kitap. Çocuğunuz bu sevimli canavarların hikâyeleri sayesinde okula gitmek için can atacak.

Aytül Akal'ın yazdığı çocuklarınızı geliştirecek, eğlendirecek, okumayı sevdirecek Tittirikler Serisinin İlk Kitabı, En Korkunç Şeyler’i almak için tıklayın.

 

 

 

 Kapat