Çocuklara Kendilerini Sevmeyi Öğreten Köpekbalığı Havhav’ın Hikâyesi

Mavisel Yener, Havlamak İsteyen Köpekbalığı’nın hikâyesini mercanların tellal, kedibalığının berber olduğu zamanlardan, okyanusun en derin yerlerinden anlatıyor. Çocukları, masmavi uçsuz bucaksız bir okyanusta yaşayan, hiç arkadaşı olmayan, kalbi sevgi dolu Havhav isimli köpekbalığına götürüyor. Kocaman ağzı ile korkunç gibi gözükse de aslında okyanusun en merhametli, en dost canlısı köpekbalığına…

“Ağzını kocaman açınca,

Kaçışırmış tüm balıklar oraya buraya.

Köpekbalıkları içinde en yufka yürekli olanıymış, 

Ah, bunu bir de diğer balıklar anlasaymış!”

 

Tüm balıklar görünüşünden, kocaman olmasından ve isminin Havhav olmasından dolayı hep ondan kaçtıkları için çok yalnız olan bu köpekbalığının tek bir hayali var: Bir arkadaşı olması… Ahtapotlarla, yengeçlerle hatta gemilerin peşine takılıp insanlarla bile arkadaş olmaya çalışacak kadar çaresiz Köpekbalığı Havhav. Ta ki Bilge Balık’ın söylediklerini dinleyene kadar...

“Çalışma hiç havlamaya,

Başkaları seni sevsin diye, değişme asla

Kendin ol tamamıyla.”

 

Çocukların özgüveni yüksek, kendisiyle barışık bireyler olmaları için öncelikle kendilerini sevmeleri gerekiyor. Çocukların kendilerini sevmeleri başarılarını artırıyor, yaratıcılıklarını ve yaşam enerjilerini besliyor. Mavisel Yener, çocukların kendilerini oldukları gibi kabul etmelerini, kendilerini sevmelerini, başkaları için değişmemeleri gerektiğini çok tatlı bir hikâye ile anlatıyor. Kitabı okuyan çocuklar, önemli olanın fiziksel özellikleri ya da sahip oldukları şeyler değil; sevgi dolu, yardımsever bir kalplerinin olması olduğunu anlıyorlar. 

“Gerçek dostlar seni bulur zamanla.

Gurur duymalısın adınla, sanınla.

Kendi korkularını sonlandırdığında

Mutlu yaşayacaksın buralarda.”

 

Mavisel Yener, insanların bazı yönleri ile dalga geçilmemesi gerektiğini, her insanın farklı özelliklere sahip olabileceğini, bizi biz yapanın farklılıklarımız olduğunu, diğer deniz canlıları tarafından dış görünüşten kaynaklanan önyargılar sebebiyle dışlanan sevimli Köpekbalığı Havhav’ın hikâyesi ile anlatıyor. Havlamak İsteyen Köpekbalığı, her çocuğun boyunun, kilosunun, ten renginin, aksanının kendilerininkinden farklı olabileceğini, bazı çocukların fiziki engellerinin dost olmak için engel oluşturmadığını vurgulayan pırıl pırıl bir kitap. 

Köpekbalığı Havhav, çocuklara diğer insanlar hakkında önyargılı olmamamız gerektiğini, farklılıkları kucaklamamız gerektiğini, herkesin farklı özellikleri olsa da dostluğun çıkar ilişkisine değil, gerçek sevgiye dayandığını öğüt vermeden rengârenk bir hikâye ile anlatıyor. Kaplumbağa Karetta ile Köpekbalığı Havhav’ın güzel dostluğu çocukların kalplerini ısıtacak, onlara koşulsuz sevgiyi gösterecek.

 Mavisel Yener'in Havlamak İsteyen Köpekbalığı kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 Kapat