Çocuklara Hayvan Sevgisi Aşılayan Kitaplar

Çocuklara Hayvan Sevgisi Aşılayan Kitaplar

 

Çocuklar hayvanların gizemli dünyasını keşfetsin, empati yapmayı, sorumluluk almayı ve ilişkilerinde daha özgüvenli olmayı öğrensin diye 7 güzel kitabı sizler için derledik.

 

Mucizeli Hayvanlar Çiftliği/ Ayşegül Çelik

Mucizeli Hayvanlar Kulübü’nde hiç tanımadığınız hayvanlarla karşılaşacak, tanıdıklarınız hakkında ilginç ve tuhaf şeyler öğreneceksiniz:

- Ahtapotların kaç kalbi vardır? Üç mü, dört mü, beş mi?

- Bir metre boyunda ayı olur mu?

- Kanguru gibi keseli kaplan olur mu?

- Gergedanlar tehlikede olduklarını anlayınca ne yaparlar?

 hayvanların mucizeli ve gizemli dünyasını keşfettiren bu güzel kitabı incelemek için tıklayın.

 

 

Eşeğin Türküsü / Muzaffer İzgü

Romanda anlatılan sevimli eşeğin adı, Kulağıkesik. O, çok çalışkan, dost canlısı bir eşek. Fakat artık yaşlandığı için eskisi gibi çalışamıyor. Bu nedenle sahibi onu satmak istiyor. Sevimli Kulağıkesik, sahibini ve ahırını geride bırakıp yepyeni bir yaşama doğru yol alır. O artık emekli bir eşektir, doyasıya gezip eğlenmek, yiyip içmek, kırların tadını çıkarmak ister. Özgürlüğe doğru kaçar. Acaba çiftlik dışındaki hayat zor mudur, yoksa dostlar edinip mutlu bir hayat mı sürecektir?

8+ yaş için uygundur.

 Kulağıkesik'in hayatı keşfeden macerasına tanık olmak için tıklayın.

 

 

Sevgi Kuşları / Hidayet Karakuş

Kitapta, Sevgi Kuşları ve Meraklı Deve Yavrusu adlı iki öykü var. İlk öykü, eve kuş almak isteyen iki kardeşi anlatıyor. İki kardeşten küçüğü Derya, düş ve oyun dünyası çocuğudur. Ablası Duygu ise, çevreyi daha dikkatli ve anlayan gözlerle algılar. Dedeleri iki kardeşi hayvanat bahçesine götürdüğünde, çocuklar orada kuşları görür. Doğal ortamlarından koparılıp kafeste tutsak olan kuşların görüntüsü Duygu’yu etkiler; bir öykü yazarak kafeste kuş beslemenin doğru olup olmadığını sorgular. İkinci öykü, çölde yaşayan yavru bir devenin öyküsüdür. Yavru deve, kum tepelerinin ardında neler var diye çok merak eder. Sonunda bir gün kervan vahada uyuklarken, gizlice çevreyi gezmeye çıkar ve macera başlar…

8+ yaş için uygundur.

kafeste kuş besliyorsanız ya da beslemek istiyorsanız tam size göre bir kitap. Kitabı incelemek için tıklayın.

 

 

 

Hayvanlar Dünyasının Sırları / Mavisel Yener

Biliyor musunuz? Timsah ile tavuğun ortak özelliği ne? Yarasalar neden yürüyemez? Ayakta uyuyan hayvanlar hangileri? Zebralar neden çizgili? Kulağı dizinde olan hayvan hangisi? Fareler neden geğiremez? İşte bu soruların cevapları ve daha fazlası Hayvanlar Dünyasının Sırları kitabında.

 

8+ yaş için uygundur.

Hayvanlar dünyasının sırlarını ve daha fazlasını öğrenmek için tıklayın.

 

 

 

Gezgin Kertenkele ile Kutup Ayısı / Ayla Kutlu

Kitapta beş masal yer alıyor. Büyük Balık Pişman Oldu adlı ilk masalda uzak denizlerde yaşayan büyük bir balık anlatılır. Deniz canlılarının çoğu ondan korkar; o da bu nedenle kendini oraların kralı gibi görür, herkese kötü davranır.  Kitaba adını veren masalda bir çölde yaşayan kertenkele aile ile tanışırız. Kertenkele yavrularından biri diğerlerinden farklıdır, yaratıcıdır, özgürlüğü sever. Bilge Yılan onun ileride büyük işler başaracak biri olduğunu söyler. Ama anne kertenkele büyük işler yapan bir yavrusu olması yerine, sözünü dinleyen bir yavrusu olmasını yeğlemektedir.

8+ yaş için uygundur.

 Ayla Kutlu'nun çocuklar için kaleme aldığı bu şahane eseri incelemek için tıklayın.

 

 

Sakar Sincap / Zehra Ünüvar

Sakar sincapların, manken kedilerin, uçan kurbağaların, göçmen leyleklerin gülümsediği dört öykü var kitapta: Sakar Sincap, Manken Kedimiz, Kurbağalar Uçar mı? Ve Leylek adında dört güzel öykü sizi bekliyor. Kitaba adını veren ilk öyküde, işlerini kendi başına yapmayı kafasına koyan minik sincap evden ayrılır. Kısa zaman sonra yolunu kaybeder, neyse ki ona yardım edecek başka sincaplarla karşılaşır.

Hayvanları ve okumayı çok seven çocuklar için…

8+ yaş için uygundur.

Zehra Ünüvar'ın şahane öykülerinden oluşan bu kitabı incelemek için tıklayın.

 

 

 

Armutçu Ayı / Muzaffer İzgü

Orhan ile Burhan’ın babası orman bekçisidir. İki kardeş orada yaşıyorlar Ormanın temiz havası, binlerce bitki ile hayvanın oluşu çocukları çok mutlu ediyor. Bir de midillileri olunca sevinçten uçuyorlar. Artık okula midilli ile gidecekler. Günlerden bir gün ormanda yol alırken karşılarına bir ayı çıkıyor. Midilli kişneyip huysuzlanmaya başlıyor. Orhan ile Burhan başlangıçta ayıdan çok korksalar da sonrasında onun Kocaoğlan adındaki sevimli ayı olduğunu öğreneceklerdir.

8+ yaş için uygundur.

  Orhan ve Burhan'ın sevimli ayı Kocaoğlan'la hikâyesini okumak için tıklayın.

 

Kapat