Çocuklar Her Şey Her Zaman Mükemmel Olmayabilir

Çağımızın en büyük psikolojik problemi kaygı. Çocukların kaygı duyduğu şeyler aslında önemsiz şeylerdir. Sorunlar gözlerinde büyür de büyür. Resim kitabını boyarken taşırmamaya çalışan mı dersiniz, tabağında hiç pirinç tanesi bırakmamaya çalışan mı, yoksa kırılmış oyuncaklarını diğer oyuncaklarının yanına koymak istemeyen mi… Tedirgin, sürekli bir şeylerden endişe duyan, bir türlü memnun olmayan mükemmeliyetçi çocukların bu davranışları çoğunlukla ebeveynlerinden onlara aktarılıyor. Peki, okul öncesi dönemdeki bu mükemmeliyetçi çocuklar tüm hayatlarını böyle mi geçirecekler?

Kendisi de mükemmeliyetçilikle mücadele eden Amerikalı illüstratör Max Amato’nun ilk çocuk kitabı Mükemmel artık Türkiye’de! Bu macerada telaşlı bir silgi ve hiç durmadan yaramazlıklar yapan bir kalem var. Birbiriyle sürekli mücadele halinde olan bu silgi ve kalem hiç durmadan sayfalarca birbirini kovalıyor da kovalıyor. Yaramaz kalem bembeyaz sayfaları karalayıp karalayıp kaçıyor. Sevimli silgi ise paniklemiş bir şekilde kalemin izlerini temizlemek için kalemin arkasından koşuşturup duruyor. Silgi tam kalemi yakalayacakken, hop hikâye başa dönüyor.

 Panik hâlinde kalemin çizdiği tüm çizgileri temizlemeye çalışan telaşlı silgi bu çizgilerle baş edemeyeceğini anlayınca çok değerli bir şey keşfediyor: Mükemmel olmayan şeylerden de keyif alabilmek! Nasıl mı? Nasıl olduğunu merak eden minikler için cevaplar Mükemmel kitabında. İllüstratör Max Amato, mükemmel olmaya çalışan, istedikleri olmadığında olana kadar mutsuz olan miniklerin okurken çok güleceği, komik bir hikâye anlatıyor. Bazen sorunlar çözülemese de güzel şeylere dönüşebilir.

Mükemmel kitabı çocuklara şu mesajı veriyor: Her şeyin her zaman mükemmel olmasına gerek yok. Hayatta biz de başkaları gibi hatalar, yanlışlar yapabiliriz. Önemli olan bunların üstesinden nasıl gelebildiğimizdir. Bunun için hayattan olabildiğince keyif almak, herkesi olduğu gibi kabul etmek gerekir. Yapılan hatalardan sürekli rahatsızlık duymak çok yorucudur. Mükemmelin peşinde koşarken çocuklar da yetişkinler kadar  kaygı ve mutsuzluk yaşıyorlar. Hatalar yaptığımızda her zaman mükemmele ulaşamayacağımızı bilmek, mükemmel olmasa bile iyi olan şeylerle mutlu olmanın yollarını aramak gerekir.

Max Amato’nun Mükemmel çocuk kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 

 Kapat