Çalışanlar Kaç Yaşında Emekli Olmalı?

Dünyada genel olarak emeklilik yaşı 60-65 yaş arasında. Ancak Şili, Meksika ve Güney Kore’de emekli olmak için 70 yaşınıza kadar çalışmanız gerekir. Emekli olmak için ömrünüzün 45 yılını çalışarak geçirmek başta korkutucu görünebilir ancak emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Peki, “65 yaş sonrasında emekliliğin tadını çıkarın, dağlara tırmanıp denizlere açılın” önermesi ne kadar doğru? Eğer nitelikli ve yetenekli bir çalışan, işinde mutluysa ve sağlıklıysa, çalışmaya devam etmek istiyorsa, neden aksini istemesine rağmen çalışmaya son vermek zorundadır? 

Peki, emeklilik yaşı dolmuş, mesleki deneyimi fazla olan bir çalışan mı, yoksa yeni mezun, taze bilgilere sahip motive bir çalışan mı tercih edilmelidir? Çoğu işyeri, belli bir yaşa gelmiş çalışanlarıyla yollarını ayırmayı tercih ediyor. İnsanların 65 yaşlarına geldiklerinde emekli olmayı istedikleri ve buna ihtiyaçlarının olduğu yönünde güçlü bir inanış var. İşyeri Mitleri kitabında, bu kabul görmüş inanış detaylı analiz ve örneklerle çürütülüyor.

İş hayatıyla ilgili mitlerin bazıları gerçekleri gizler, bazılarıysa tamamen gerçek dışıdır. Bu mitleri tek tek incelemek, örnek olaylardan yola çıkarak önyargıları ve kavram yanılgılarını ortadan kaldırmak iş ortamınıza huzur getirir. İşyeri Mitleri kitabı işletme, psikoloji ve sosyoloji alanındaki en güncel akademik araştırmalara dayanıyor. Anlatımıysa yaşanmış vakalara dayanan örnekleri sayesinde oldukça anlaşılır. Kitap, işyeri mitlerinin teoride ve pratikte nasıl üstesinden geleceğinizi anlatıyor. 

Ian MacRae ve Adrian Furnham, İşyeri Mitleri kitabında şirketinizin aleyhine olabilecek kalıpyargılar ve varsayımları lehinize çevirebilmeniz için çalışma ortamıyla ilgili otuza yakın miti değerlendiriyor. İşyeriyle ilgili söylentileri enine boyuna tartışan İşyeri Mitleri kitabı, “Mesai sekiz saat olmalıdır, evden çalışmak üretkenliği azaltır, kadınlar işyerinde erkekler kadar rekabetçi değildir” gibi birçok miti bilimsel araştırmalara referans vererek örneklerle açıklıyor. Dijitalleşmiş küresel bir çağda çalışma ortamınızın 21. yüzyılın gerekliliklerine uyum sağlaması için İşyeri Mitleri kitabı size yeni ufuklar açacak.

Ian MacRae, Adrian Furnham’nın İşyeri Mitleri kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile satın almak için hemen tıklayın.

 

 

 

 Kapat