Atatürk ve Beraberindeki Vatanseverlere Adanmış Arşivlik Bir Kitap

Tüm servetini Atatürk önderliğindeki Milli Mücadele için bağışlayan da vardı, vatanın bağımsızlığı için cepheden cepheye koşan da… Vatanı kurtaranların mücadelesi, Cumhuriyet’in ilanından sonra da devam etti. Vatanı kurtuluşunda yer alanlar, Atatürk’ün yaktığı meşalenin ışığı ile bir sonraki neslin vatanı daha ileri taşımasına destek oldu. Vatanı yeni nesle emanet ettiler. O gençlerden bazıları dünyaca ünlü bir bilim insanı olup Türk havacılığına, arkeoloji bilimine katkıda bulundu, bazıları Türk Cumhuriyeti’nin ilk kadın heykeltıraşı, opera sanatçısı olarak hem Türk kadının önünü açtı hem de sanatı bir adım öteye taşıdı. Türkiye’nin çağdaşlaşmasına katkıda bulunurken kalplerinde, zihinlerinde hep Atatürk vardı. Tolga Aydoğan’ın yazdığı Atatürk’ün İzindekiler kitabı, Atatürk ile birlikte Cumhuriyeti var eden ancak gölgede kalmış bu değerli insanların, kıvılcımdan ateşe dönüşen hikâyelerini anlatıyor. Tarihin tozlu sayfalarından emekle gün yüzüne çıkarılan ilginç bilgilerle dolu bu muhteşem kitapta, hayatları boyunca Atatürk’ün yolunu takip eden vatanseverlerin fedakarlık ve mücadelelerle dolu yaşam öyküleri var. 

Neil Armstrong'un, "Benim için küçük ama insanlık adına büyük bir adım" diyerek nitelendirdiği Ay’daki yürüyüşün ardında bir Türk vardı. O zamanlar otuz iki yaşında olan bu Türk, Ay’a gönderilen modülün yazılımını gerçekleştirmiş, birçok NASA personeline eğitim vermişti. Babası ise Atatürk’ün eğitim için yurtdışına gönderdiği ve Amerika’da profesörlük yapmayı reddederek ülkesine hizmet veren Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk uçak mühendisiydi. Onlar bilimin ışığında, bu ülke ve insanlık adına önemli işlere imza attılar. Ortak noktaları Atatürk ve onun aydınlattığı yoldu. 

Atatürk’ün İzindekiler kitabı, Atatürk’ün devrimlerinin sözde değil, özde yaşatanlar sayesinde vatanın nasıl aydınlığa çıktığını anlatıyor. Kitap, cumhuriyetimizin görünmeyen bu kahramanlarının, Atatürk’ün ülküsünü adım adım hayata nasıl geçirdiğini tarihi belgeler ışığında hikâyeleştirerek okuyucuya aktarıyor. Bu kitapta savaşta ailelerini kaybeden, ülkenin geleceği çocuklar için Çocuk Esirgeme Kurumu’nu kuran, nöbetçi eczane uygulamasının hayata geçmesini sağlayan idealist doktorun kim olduğunu gururla okuyacaksınız. Atatürk’ün naaşını taşıyan ilk gemimiz Yavuz zırhlısını,Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk gemi inşaat mühendisinin nasıl tasarladığını okurken bilim aşığı insanlarla tanışacaksınız. “Tüm servetim, milli mücadelenin emrindedir paşam. Vatan kurtulursa hepimiz kurtulacağız” diyerek ordumuza uçaklar hediye eden, Sağlık Bakanlığı, Merkez Bankası, Türkiye İş Bankası, Ankara Palas, Harp Okulu, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Hava Kurumu, Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü, Büyük Tiyatro gibi ülkenin mihenk taşı olan binaları inşaa eden bir başka vatan sevdalısının fedakârlıklarına şahit olacaksınız. 

Cumhuriyet’in ilanından sonra bilim ve sanat seferberliği başlatan Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” sözünün hakkını veren astronomdan, Atatürk’ün başlattığı çağdaş ve gücünü bilimden alan felsefesini yaşatarak tarihe geçen başarılı Türk arkeoloğa kadar birçok kıymetli insanın öyküsünü boğazınız düğüm düğümken onurlanarak okuyacaksınız. Eğitimi için Atatürk tarafından Avrupa’ya gönderilen ilk kadın opera sanatçımızın ve Atatürk’ün heykelini yapan ilk kadın heykeltıraşımızın Türk kadınına örnek olan mücadele ve başarılarını okurken göğsünüz kabaracak. Vatanın kurtuluşuna, bilime, sanata kendini adamış, çağdaşlıktan sapmadan ilerlemiş bu insanların tek bir ortak noktası vardır: o da Atatürk’tür. Atatürk sevdalısı, vatan aşığı bu kahramanların yaptıklarını okumak, hatırlamak, yaşatmak istiyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Yazar Tolga Aydoğan,  Atatürk’ün İzindekiler kitabını Atatürk’e karşı saygı ve sevgi besleyen fakat onun kişiliğine ve felsefesine dair yeteri kadar bilgiye sahip olmayanlar ile kulaktan dolma bilgilere inanıp ona karşı kin besleyenlerle karşılaştıktan sonra yazmaya karar vermiş. Atatürk’ü objektif bir şekilde anlatan kitap, o döneme ve çağdaşlaşma sürecine ışık tutuyor. Atatürk’ün açtığı bu yolda emin adımlarla yürüyen insanların bu ülkenin aydınlanmasına ve gelişmesine nasıl katkıda bulunduklarını tarihsel bilgilere dayanarak anlatıyor. Kitap, Atatürk’ün kahramanlıklarının, başarılı liderliğinin gölgesinde kalmış devrimlerinin felsefesini ve geleceği öngören vizyonunu gün yüzüne çıkaran bir kitap. Atatürk’ün İzindekiler bizlere bu vatanı emanet eden, aydınlık bir yol çizen Atatürk’e ve onun yanında yer alan vatanseverlere adanmış, arşivlik bir kitap. Atatürk’ün İzindekiler dünyaca tanınan fakat ülkemizde unutulan değerlerimize sahip çıkan harika bir eser.

Tolga Aydoğan’ın Atatürk'ün İzindekiler kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile satın almak için hemen tıklayın.

 

 

 

 

 

 Kapat