‘Aşk İhtilaldir’ Demiştiniz, Bu Sözün Anlamını Şimdi Anlıyorum

Romantika, sizi evinizdeki koltuğunuzdan alıp 1960’ların Ankara’sına bırakacak. Kavaklıdere’den Kızılay’a, Ulus Meydanı’ndan Ankara Garı’na onunla birlikte dolaşacak, usta yazar Turgut Özakman’ın kaleminden Kuğulupark’ın, Eymir Gölü’nün, Gül Bahçesi’nin havasını soluyacaksınız. Şirin’le birlikte eski bir defterdeki notların peşine düşüp siz de gizemli bir aşkın şifrelerini çözeceksiniz.

İşte o şifreler çözüldüğünde, perdeler inip de ışıklar açılmış gibi bir pırıltı canlanacak gözünüzün önündeki sahnede. O pırıltı, katıksız, yalansız, en duru haliyle aşk. Sayfaların peşinde 1960’dan 1987’ye gelirken, bazen yasak bir aşkın verdiği korkuyla ürperecek, bazen de incecik bir tülün altında aşk ateşiyle ısınacak kalbiniz. Şifreler çözüldükçe, Ankara sokaklarındaki büyülü anlara tanıklık edecek, belki de hiç farkına varmadan kitaptan bir şiiri ezberleyeceksiniz:

“Dudakları daha kırmızıydı bugün

gözleri daha büyüktü

bir sunak kandili gibi yanıyordu yüzü

heyecandan

boynu

mercan bir gerdanlığı süslüyordu

ne güzelsin

diye fısıldadım

hayran hayran”

 

Buluşmaların tadına başka bir şiirle varacaksınız:

“yaz ortasında

buluştuk yeniden

içki içtik

konuşa konuşa

ve

nar yedik

birbirimizin avucundan”

Kitaptaki aşk sizi öylesine etkileyecek ki, başka aşkları görünce kitaptan bir bölüm gelecek aklınıza: “Küçük mutlulukları aşk sanan, aşkı hiç tanımayan, aşka inanmayan kadınlara öyle acıyorum ki.”

Kitabı bitirdiğinizde dünyaya farklı gözlerle bakacak, belki de aşk üstüne biraz daha fazla düşüneceksiniz. Belki kendi içinize dönüp kitaptan bir alıntıyla “Aşk kendine tapmaktan kurtulmak demektir” diye yazacaksınız yeni açacağınız beyaz bir sayfaya.  Ancak her durumda Romantika sizi etkileyecek, aşka bakışınızı değiştirecek bir roman. İki okurumuz Romantika hakkında şöyle yazmış:

“Ruhuma ne kadar da iyi geldi bu aşk hikayesi. Zamanın acımasızca tükettiği her şeyden yorulmuş bir anımda kısacık bir mola verdim ve geçmişin, eski Ankara'nın anlatıldığı, sabır ve saygı dolu aşkların yaşandığı o güzel yılları bir çırpıda okuyup bitirdim.” (babı_esrar – Kitapyurdu)

“Sadece herkesin arzuladığı, imrenilesi bir aşk hikayesi demek haksızlık olur. Mücadele, tevazu, samimiyet, masumiyet, sadakat...

Ruhunuza işleyecek, bitince "ben hiç yaşamamışım bu duyguları" diyeceğiniz, duygularınıza yön verecek bir eser. Rüyalarını bile kucaklamak...” (Eda Lortlar – 1000kitap.com)

Eğer güzel bir aşk hikâyesi okumak istiyorsanız yazıldıktan tam on yedi yıl sonra çok satanlar listesine giren Romantika’yı alın, çayınızı demleyin ve hemen sayfalarını çevirmeye başlayın: 

“bin yıllık özlemle sarılmak istiyorum

rüyalarını bile kucaklamak için”

Turgut Özakman’ın Romantika kitabını indirimli fiyat ve ücretsiz kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 

Kapat