Kadın Hakları Mücadelesiyle İlgilenen Herkesin Okuması Gereken 8 Kitap

Bilgi Yayınevi olarak yayımladığımız kitapların içinden kadın hakları mücadelesiyle ilgili mutlaka okunması gereken 8 kitabı seçtik. Bu kitapların hangilerini okudunuz?

1- Kendine Ait Bir Oda: Virginia Woolf’un erkek egemen dünyaya karşı çıkan başyapıtı Kendine Ait Bir Oda, bugün bile ataerkil zihniyete meydan okuyan bir manifesto olarak güncelliğini koruyor. Woolf'un iki üniversitede yaptığı konuşmaların derlemesi olan bu eser, dünün kadınlarının bugünün kadınlarına bir armağanı...

Kadın hakları mücadelesinin başyapıtlarından birisi olarak kabul edilen Kendine Ait Bir Oda’yı satın almak için tıklayın.

 

 

2- Frida: Time’dan R. Z. Sheppard kitap için, “Frida, radikal sanatın, romantik politikanın, tuhaf aşkların ve fiziksel acının, insanın aklına ‘Neden bunları daha önce anlatan olmadı?’ sorusunu getiren büyüleyici bir öyküsüdür” diye yazmıştı. Sanatla, devrimle, kadın haklarıyla ilgilenenlerin mutlaka okuması gereken çok önemli bir kitap Frida.

Meksikalı ünlü ressam Frida Kahlo'nun, beyazperdeye de aktarılan yaşamöyküsü Frida’yı satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

3- Bütün Kadınlar Kahramandır: Kitaba her şeyden vazgeçmeye hazır olduğu bir günü anlatarak başlayan Inna Shevchenko, “Kadınlar, yeni bir dünya inşa edelim ve iktidarı elimize geçirelim!” dedikten sonra kitabını şöyle bitiriyor: “Bir gün her şeyden vazgeçmek isteseniz de, bilin ki bunu asla beceremeyeceksiniz. Siz vazgeçemezsiniz çünkü siz bir kadın ve bir kahramansınız.”

Bütün Kadınlar Kahramandır, kahraman olduğunu bilen veya henüz fark etmemiş bütün kadınların okuması gereken bir kitap.

FEMEN lideri Inna Shevchenko’nun yazdığı Bütün Kadınlar Kahramandır kitabını satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 

 

 

4- Mekruh Kadınlar Mezarlığı: Doğanın üretmeye güdülenmiş sonsuzluğundan, zamanın taşımaktan bıkmadığı sabrından, yaşanan ânın algılanamayan sarmalından, dişiliğin yaşamı sürgit coşturan yaratıcılığından, erilliğin hem hoyrat hem incinir gücünden, gerçeğin masallaşmış kalıntılarından, utangaç, kuşkucu, küskün ve hızlı erir bir gölge gibi hayallerden ve bal tadındaki dilden, sağılarak, özeyerek Ayla Kutlu ustalığıyla oluşturuldu bu yedi öykü.

Ayla Kutlu’nun Mekruh Kadınlar Mezarlığı kitabını satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5- Benazir: Otuz beş yaşında Müslüman bir ülkeni ilk kadın başbakanı olup suikastlara uğrayan hapislere atılan ve sürgünden ülkesine döndükten iki ay sonra, elli dört yaşında öldürülen Benazir Bhutto'nun anısına içten bir saygı duruşu.

Yaşar Seyman’ın bir solukta okunan kitabı Benazir’i satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 

 

6- Diri Diri Yanmak: Diri Diri Yanmak çok üzücü bir tanıklıktır ama aynı zamanda bir çığlık, bir çağrıdır. Erkek yasalarının kurbanı olan bu kadınların ölümünü örten, dayanılmaz sessizliğin tabusunun kırılması için bu çığlığın atılması gerekir.

Acımasızca yakılan Souad'ı bir mucize kurtarmıştır. Ve Souad bugün, hayatları tehlikede olanlar için konuşmaya karar vermiş, dünyaya bu barbarca uygulamayı anlatmak istemiştir.

Souad’ın Diri Diri Yanmak kitabını satın almak için tıklayın.

 

7- Kadın Destanı: Gılgamış Destanı’ndan el alarak yazdığı Kadın Destanı Ayla Kutlu'ya tarihsel bir sorumluluk yüklemiştir. O sorumlulukla bu topraklarda beş bin yıldan beri yaşananları kadının özgün diliyle anlatır. Kadın Destanı’nda Gılgamış Destanı’nın eril söylemine karşı geliştirdiği söylemle kadını gün ışığına çıkarır; yaşama sevincini (çok sevdiği) oyalar gibi okurun dünyasına işler.

Ayla Kutlu’nun Kadın Destanı kitabını satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8- Zehir Zıkkım Hikâyeler: Zehir Zıkkım Hikâyeler, adını kimliğinden alan bir kitap. Bu kitabı bir okuyuşta bitiremeyeceksiniz. Çevrenizi kuşatan, içinize dolan kederi biraz hafifletmek için, zaman zaman bırakmanız gerekecek. Düşünmemek, özeleştiri yapmamak istiyorsanız, bu kitabı elinize almayın. Tersi söz konusuysa... Ayla Kutlu'nun bu coğrafyadan süzüp yansıttığı dünyaya hoş geldiniz.

Ayla Kutlu’nun Zehir Zıkkım Hikâyeler kitabını satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 Kapat