Kadın Haklarıyla İlgilenen Herkesin Okuması Gereken 3 Kitap

Bilgi Yayınevi olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için 3 kitap seçtik. Bu kitapların hangilerini okudunuz?

 

 

 

 

 

 

 

1- Bütün Kadınlar Kahramandır: Kitaba her şeyden vazgeçmeye hazır olduğu bir günü anlatarak başlayan Inna Shevchenko, “Kadınlar, yeni bir dünya inşa edelim ve iktidarı elimize geçirelim!” dedikten sonra kitabını şöyle bitiriyor: “Bir gün her şeyden vazgeçmek isteseniz de, bilin ki bunu asla beceremeyeceksiniz. Siz vazgeçemezsiniz çünkü siz bir kadın ve bir kahramansınız.”

Bütün Kadınlar Kahramandır, kahraman olduğunu bilen veya henüz fark etmemiş bütün kadınların okuması gereken bir kitap.

FEMEN lideri Inna Shevchenko’nun yazdığı Bütün Kadınlar Kahramandır kitabını incelemek için tıklayın.

 

 

 

 

 2- Kadın Dedi ki (#MeToo Akımını Başlatan Cinsel Taciz Hikâyesinin Açığa Çıkışı): 2017’de Hollywood’un ünlü yapımcılarından Harvey Wenstein’le ilgili taciz iddialarını araştırmaya başlayan New York Times muhabirleri Jodi Kantor ve Megan Twohey 5 Ekim 2017’de ilk haberlerini yayımladıktan sonra beklemedikleri bir gelişme oldu. ABD’li oyuncu Alyssa Milano, Weinstein’le ilgili iddiaların ardından bir tweet atarak tacize uğrayan kadınları “Ben de” (“Me too”) yazarak tweetini yanıtlamaya ve tacizcilerini ifşa etmeye davet etti. Bu davet, sessizliği seçen binlerce kadına cesaret verdi ve kadınlar üzerlerine örülen korku duvarını yerle bir ederek uğradıkları tacizleri anlatmaya başladılar. Dayanışma içinde çığ gibi büyüyen kadın hareketi ülke sınırlarını da aşarak cinsel tacize uğrayan tüm dünya kadınlarının dayanışmasını başlatan bir dönüm noktası oldu.

Yaptıkları cinsel taciz haberleriyle 2018’de Pulitzer Ödülü kazanan Jodi Kantor ve Megan Twohey’nin yazdığı kitap şu cümleyle bitiriyor: “Bu sadece başlangıç.” Kadın dayanışmasının gücünü görmek için Harvey Weinsten’le birlikte Donald Trump ve Brett Kavanaugh dosyalarını da içeren bu büyük gazetecilik hikâyesini mutlaka okumalısınız.

                                         Jodi Kantor ve Megan Twohey tarafından yazılan Kadın Dedi ki kitabını incelemek için tıklayın.

 

 3- Zehir Zıkkım Hikâyeler: Zehir Zıkkım Hikâyeler, adını kimliğinden alan bir kitap. Bu kitabı bir okuyuşta bitiremeyeceksiniz. Çevrenizi kuşatan, içinize dolan kederi biraz hafifletmek için, zaman zaman bırakmanız gerekecek. Düşünmemek, özeleştiri yapmamak istiyorsanız, bu kitabı elinize almayın. Tersi söz konusuysa... Ayla Kutlu'nun bu coğrafyadan süzüp yansıttığı dünyaya hoş geldiniz.

Ayla Kutlu’nun Zehir Zıkkım Hikâyeler kitabını incelemek için tıklayın.

 

 

 Kapat