Kafka Oteli’ni Neden Okumalı? (3)

Otel Asansörü, Labirentler, Çin Seddi.

Söz ustalığı, güçlü bir kurgu, felsefi derinlik, polisiye lezzet ve Kafka’ya esaslı bir saygı duruşu…

Çok ses getirecek, şehirli bir roman. İlhan Deliktaş romanında, Kafka’ya ve başta “Dönüşüm” olmak üzere tüm eserlerine sayısız göndermede bulunuyor. 

 

Otel Asansörü…         

Kafka’nın “Amerika” romanındaki Karl Rossmann, amcasının evinden kovulduktan sonra bir otelde “asansörcü” olarak işe başlar. Asansörcüler Karl’ın hep hoşuna gitmiştir; biraz dar olsa da, düğmeleri altın yaldızlı, sırmalı üniformasını severek giyer, zamanla bu işin inceliklerini öğrenir. Kafka Oteli’nde ise K.’nın otel yaşantısını anlattığı bölümler vardır. Romanda bazı kilit olaylar asansörde geçer. K.’nın asansöre binişi, bir süre sonra sanki bir bağımlılığa dönüşür. Otelde kaldığı son günlerin büyük bir bölümünü asansördeki otel görevlisiyle katları inip çıkarak geçirir. K.’ya göre “Otelde olmak eğlencelidir.”

Labirentler…

Kafka’nın Amerika’sındaki labirent görünümlü merdiven ve koridorlar, sonradan yazacağı romanların temel atmosferi hakkında ilk ipuçlarını vermiştir. Literatürde “Kafkaesk” sıfatıyla kendine yer bulan ve insanı çıkışsız, çaresiz bırakan bu atmosferden, Kafka Oteli’nde de yararlanılmış. Bastonlu Adam’ın mimarisini çok önemsediği “yaşayan, düşünen, karar veren bir bina” olarak gördüğü şirket binası, labirent benzeri karmakarışık bir yapıya, tuhaflıklarla dolu bir iç mekân tasarımına sahiptir. K. tüm kapıları dener, hiçbirini açamaz, çıkışı bulamaz.

Çin Seddi…

Kafka’nın, Çin Seddi’nin yapılışını konu alan ve ölümünden sonra yayımlanan bir uzun hikâyesi vardır. Sonsuz çaba ve büyük güçlüklerle inşa edilen, tamamlandığında ise eksik, hatta gereksiz olduğu anlaşılan Çin Seddi, insan emeğinin boşa harcanışındaki trajedinin bir simgesidir. Kafka Oteli’nde K., âşık olup sekiz ay evli kaldığı M. ile ayrılıkları için şu sözleri söyler: “Onun ayrılığı benim Çin Seddimdi. Bu duygusal seti aşabilecek büyüklükte bir dalgayı yaratabilecek kimse yoktu ve set gün geçtikçe kibirle büyüyordu.”

  

 İlhan Deliktaş’ın “Kafka Oteli” kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 Kapat