Dünya Devrimcilerinden CHP’ye Adalet Yürüyüşü İçin Yedi Öneri

Dünyanın farklı bölgelerinde "Başka bir dünya mümkün!" diyen küreselleşme karşıtlarının eylemlerini inceleyerek daha yaratıcı eylemlerle amaçlarına ulaşmalarını sağlamak için hazırlanmış Bela İyidir kitabından CHP’nin Adalet Yürüyüşü için geçerli olabilecek yedi öneriyi sizler için derledik:

 

  • Yürüyüşün Önderlerini Sorundan En Çok Etkilenen Kişiler Arasından Seçin (Syf; 180)

Yürüyüşte Kılıçdaroğlu’nun yanında ön plana çıkacak katılımcıları, sorundan doğrudan etkilenmeyen siyasetçi veya akademisyenlerdense, adaletsiz uygulamaların sonuçlarına doğrudan maruz kalan kişiler arasından seçin. Büyük adaletsizliklerin olumsuz etkilerine maruz kalan insanlar, o adaletsizliklerin üzerine gitmeyi amaçlayan eylemlerde, konuyu en iyi anlatabilecek, karşı hareketlere en fazla direnebilecek ve büyük kitlelere en kolay ulaşabilecek kişilerdir.

 

  • Hedef Kitlenizi Genişletin (Syf; 172)

Müttefik kapsamınızı değiştirerek genişletin. Kitle analizi için beş farklı grup belirleyin:

1-) Aktif Müttefikler: Sizin gibi düşünen ve aktif olarak mücadele edenler;

2-) Pasif Müttefikler: Sizin gibi düşünen ancak bu konuda bir şey yapmayanlar;

3-) Tarafsızlar;

4-)Pasif Muhalifler: Görüşünüze karşı olmakla birlikte size karşı aktif bir mücadele yürütmeyenler;

5-) Aktif Muhalifler: Görüşünüze karşı olup aktif olarak sizinle mücadele edenler.

Pek çok eylem sadece birinci gruptakilere seslenip, onlarla iletişime geçtiği için kendisini marjinal bir duruma sokar. Birinci gruptan olmayan, yani kendileri dışındaki herkesi beşinci gruptan sayan bu yaklaşım, zaman içinde halktan izole olur ve bütün dünya kendilerine karşıymış gibi ‘Bir Avuç Erdemli İnsan’ rolüne bürünerek başarısızlığa uğrar. Oysa başarılı kampanyalar Pasif Müttefikleri Aktif Müttefik, Tarafsızları Pasif Müttefik, Pasif Muhalifleri Tarafsız ve Aktif Muhalifleri Pasif Muhalif haline getirecek stratejilere sahip olmalıdır. İyi yürütülen bir kampanyada gruplar arasındaki geçişler zaman içinde ve adım adım olacaktır. Hedefinizde hem Aktif Muhaliflerinizin, hem de Aktif Müttefiklerinizin olduğu bir yelpazeyi düşünerek, kullanacağınız dili ona göre belirlemeniz gerekir.

 

  • Medyanın İşini Siz Yapın (Syf; 124)

Eğer yürüyüşün medyada daha çok yer bulmasını istiyorsanız, medyanın işini siz yapın ve onlara reddedemeyecekleri hikâyeler sunun: Derdinizi çok net anlatan, güzel görseller ve videolarla desteklenmiş, şaşırtıcı veya mizahi bir sonu olan hikâyeler… Eyleminizle ilgili farklı açılardan çekilmiş fotoğraflar, ilginç videolar oluşturun. Yürüyüş grubunuzun içinde bu tür malzemeyi hazırlayacak yetkinliklere sahip katılımcılarınız olsun. Eyleminizle ilgili güzel kareler yakalayıp güzel bir basın bildirisi hazırlayın. Basın bildirisinin yanında eğlenceli videolar ve bolca görsel malzemeniz olsun. Bu işleri gazetecilerin veya televizyoncuların yapmasını beklerseniz boşa beklemiş olursunuz. Onların anlatacağı hikâyeler sizin istediğiniz gibi bitmeyebilir.

 

  • Eğlenerek Kazanın - Sanatı ve Mesajı Dengeleyin (Syf; 100, 146)

Eyleminizi işkence çeker gibi değil keyif alarak, eğlenerek yapın. Kitlelere sempatik gelen yüzlerden yararlanın. Şakacı, eğlenceli, güler yüzlü tavrınızdan mümkün olduğunca ödün vermeyin.  Hem kalplere hem de akıllara seslenecek bir dengeniz olsun. Sanatsal öğeler, adalet mesajınızın önüne geçmeden onu destekleyip daha fazla kişiye ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Akşam ateş önünde hep bir ağızdan söylenen neşeli bir şarkı, bir tiyatro grubunun etkinliği, yürüyüşe katılan bir fotoğrafçının kareleri, bir edebiyatçının gözünden yürüyüş notlarının okunması veya bir dansçının performansı geniş kitlelerin ilgisini çekecek öğeler olabilir.

 

  • Kültürel Araziyi Öğrenin, Kendi Yararınıza Kullanın (Syf; 142)

Bir çelişki gibi de görünse de, yaratıcı kampanyalara imza atan kişilerin geniş kitlelere ulaşabilmek için kıyasıya eleştirdikleri kültürel araziyi kullanmaları gerekir. Yürüyüşün daha geniş bir kitleye ulaşıp başarılı olabilmesi için -ana mesajın önüne geçmediği sürece- ünlü kişilerden, Twitter etiketlerinden, viral videolardan veya dinsel söylemlerden yararlanmak yanlış bir yöntem değildir. Ünlü oyuncuların, müzisyenlerin veya sporcuların yürüyüşe katılımını sağlamak, mesajı destekleyen dinsel öğelerden yararlanmak veya yürüyüşe dikkat çekmek üzere planlı videolar hazırlamak kitlelerin adalet yürüyüşüne bakışını olumlu yönde değiştirebilir.

 

  • Nezaketle Kazanın - Şiddete Karşı Disiplini Bozmayın (Syf; 140, 148)

Kızgın olmanın bir zamanı vardır, saygılı olmanın veya komik olmanın da. Ancak çoğu zaman nazik, sevimli ve cömert olmak işe yarar. Tarafsız insanların gözünde nezaketle yaklaşan, gülümseyen ve içtenlikle hareket eden taraf 'iyi' olan taraftır. Karşı güçler, bilinçli olarak direnişçileri kışkırtacak yöntemler bulur. Buradaki asıl amaç direnişçilerin şiddete karşı şiddetle yanıt vermesini sağlamaktır. Eğer egemen güçler direnişçileri huzur ve düzene karşı bir tehdit olarak göstermeyi başarırsa, direnişçiler halkın gözündeki örselenen taraf olma özelliğini yitirir ve düzeni sağlamak adına direnişi bastırmaya çalışan güçlerin uygulayacağı şiddet meşruiyet kazanır. Şiddet içeren bir hareket veya söylemin yürüyüşçüler tarafından desteklenmesi, yürüyüşe ileri dönemde katılma olanağı bulunan büyük kitlelerin de bu hareketten uzak durmaları sonucunu doğuracaktır.

 

  • Emretmeyin, Etkinleştirin (Syf, 132)

Yürüyüş kollarını, karizmatik ve buyurgan bir liderin altındaki dikey bir yapı gibi değil, çekici ve ilham verici bir liderin yanında ona destek veren bir grup olarak tasarlayın. Böylesi yatay bir yapılanma hem diğer katılımcıların etkinliğini artıracak hem de daha yaratıcı eylemler için kapıyı aralayacaktır. Katılımcıların yaratıcılığından yararlanırken, eylem grubunun idari yapısını bozarak görev dağılımını etkisiz kılacak ve grubu başıboş bir kalabalığa dönüştürecek davranışlara karşı da dikkatli olmak gerekir.

İşgal eylemlerinden görünmez tiyatroya, genel grevden kitlesel sokak eylemlerine, tahliye barikatlarından insan pankartlarına, medya zaptından gündelik hayatın aksatılmasına, flash moblardan, ileri düzeyde bildiri dağıtımına kadar çok farklı eylemin uygulamalı olarak anlatıldığı Bela İyidir kitabında direnişi yaymak için çok farklı taktikler de var. 1930'da Gandhi'nin önderliğinde yapılan Tuz Yürüyüşü de kitabın "Eylem İncelemeri" bölümünde analizi yapılan eylemlerden biri (Syf; 358). No Logo’nun yazarı aktivist Naomi Klein kitap için “Mevcut siyasi durum hayal gücüne yürekten inanmayı, yeni örgütlenme biçimleri geliştirmeyi ve meydan okumayla kutlama yapmanın korkusuzca harmanlanmasını gerektiriyor. Bela İyidir hem incelikli hem kışkırtıcı, hızlandırılmış bir kurs” diyor.

Andrew Boyd ve Dave Oswald Mitchell’in derlediği Bela İyidir’i indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneğiyle satın almak için tıklayın.

Kitabın Web Sayfası: http://beautifultrouble.org/

 

 

 Kapat