Bu kitap, en güzel “Anneler Günü” hediyesi olur

Fedakâr, sabırlı, merhametli, tahammüllü, koruyucu, dert ortağı, şefkatli, sizi sizden daha iyi tanıyan, samimi arkadaş, doğru yoldaş ve en yakın dostturlar. Sevgilerini evlâtlarına karşılıksız sunarlar. Kim mi bunlar? Tabii ki anneler… Bu Pazar, malum “Anneler Günü”. O en değerlilerimiz için hâlâ hediye almadıysanız size özel bir kitap öneriyoruz. Evet yanlış okumadınız, anneler günü için size önerdiğimiz kitap, inanın en güzel anneler günün hediyesi olabilecek nitelikte… Gelin, yeni anne olmuş ya da olacak birine yapabileceğiniz en büyük iyiliği yapın, ona “Eyvah Anne Oldum” kitabını hediye edin.

Çocuk programı “Susam Sokağı”nın yazarlarından, “Ferhunde Hanımlar” dizinin senaristi, skeç ve kısa film senaryoları yazarı, yönetmen Yeşim Olcay Sağtürk’ün yazdığı “Eyvah Anne Oldum” kitabı,  çocuk eğitimine ilişkin önemli bilgileri içeriyor.  Doğumdan sonraki ilk üç ayı, “Herkesin mutlaka çocuğu olmalı, bu duyguyu herkes tatmalı...” diye geçiren Yeşim Hanım, yaşadığı zorlu deneyimi; herkesin yararlanabileceği bir kaynak olsun diye kaleme almış.

Pst. Dr. Göksel Bayam, Uzm. Psk. Aslıhan Fırat, Dyt. Vuslat Torun Aydoğdu, Prof. Dr. Esra Önal, Prof. Dr. Suzan Özer, Prof. Dr. Sevil Akkaya’nın danışmanlığını yaptığı kitap; çocuk yetiştirmede karşılaşılan sorunları 6 okyanus olarak yorumluyor. Söz konusu 6 okyanus ise, Çocuğa düzenli uyku alışkanlığı kazandırmak; Gece korkuları ve kâbuslar; Çocuğa doğru ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırma; Obezite; Temel zorunluluklar ve alışkanlıklar ile Disiplin olarak sıralanıyor. Her okyanusta yer alan her sorunu, gerek kişisel çözümler gerekse de uzman önerilerinden yola çıkarak “Tatlı önlemler, tatlı yöntemler”in yanı sıra anlatılan ortalama iki masalla aşabilirsiniz.

“Okyanusları masallarla aşıp” çocuğunuzu bilinçli büyütmenize yardımcı olacak kitapta altı çizilebilecek birkaç not şöyle:

- Çocuğa sakın kızmayın, kendince haklı sebepleri var.

-Uykuyu sevmeyen bir çocuğu, gündüz uykusuna zorladığınız zaman, bir hırçınlık ve saldırganlık içine girecekse öğlen uykusundan vazgeçmek daha doğru olur.

-Onu ve kokularını hafife almayın… Korkularını size anlatmaktan vazgeçer. Ve böylece korkular sürekliliğini korur. Çocuğunuz büyüdükçe, bu sorun da büyür.

-“Ona, ihtiyacı olan şeyi mutlaka verin. Ama ona, onun için kendi ihtiyaçlarınızı ertelemeyeceğinizi de öğretin.

-“Aşırı yeme bir sorun değildir. Aşırı yeme, bir sorunun belirtisidir. Çocuğunuzun, dipsiz kuyu gibi gözüken iştahının ardındaki nedenleri bulmaya çalışın.”

-Çocuğun lazımlığa oturup saatlerce televizyon izlemesine, asla izin vermeyin. Tuvalet işleminin nerede, ne zaman yapılacağı konusunda çocuğu yanlış bilgilendirmeyin.

-3-4 yaşından itibaren anne-baba çocuğu diş fırçalamaya yöneltmeye başlamalıdır… Acı veren bir tedavi için değil de, kontrol için doktora gittiğinizde çocuğunuzu da yanınızda götürün.


-Aslında disiplin, hiç de kötü bir şey değil. Hatta çok iyi, çok gerekli bir şey.

-Sınırlar, geçilemeyecek kadar geniş olduğunda çocuk var olamaz.

-Sizin öfkeniz, on dakika sonra geçecektir. Ama öfkeyle söylediğiniz sözlerin, çocuğunuzu duygusal olarak sarsacağını, onda kalıcı izler bırakabileceğini unutmayın.

-Çocuğunuzla arkadaş olmaya çalışmayın. Çünkü onun zaten bir sürü arkadaşı olacaktır. Ama onun anne ve babası bir tek sizsiniz. Bunun için de çocuğunuza önce anne-baba olun, sonra arkadaş olun.

-Çocuklar, sıkıldıkları için, istenmedikleri düşüncesiyle, fark edilmek, ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak için yaramazlık yapar.

-Huysuzluk krizinin nedeni çocuktan çocuğa değişebilir. Ama inanın hepsinin de haklı bir nedeni vardır.

-Şunu unutmamak gerekir ki, “şımarık çocuk” yoktur. “Şımartılmış çocuk” vardır.

-Saldırgan davranışlarda, aile ve çevrenin önemi çok büyük.

-Küfür ettiğinde en doğru yaklaşım, kayıtsız kalmaktır. Duymazdan gelin. Küfürü onayladığınız anlamına gelmez bu.

                                                                                                                                                                                                                                 Aslıhan Büyükgül Bozkurt

Yeni anne olduysanız ya da olacaksanız korkmayın! Çocuğumu “el yordamıyla büyüttüm” dememek “Çok bilinçli bir anne/baba olarak büyüttüm” diyebilmek için elinizin altından ayırmayacağınız "Eyvah Anne Oldum” kitabını, indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 Kapat